Нелсон Родригес, бразилски журналист и новелист

Нелсон Родригес, бразилски журналист и новелист:

Във футбола най-големият слепец е този, който вижда само топката.

петък, 5 февруари 2010 г.

Драмата от Берн

Германските запалянковци изпитват задоволство и радост, когато говорят за световното първенство по футбол в Швейцария през 1954 г. "Чудото от Берн" е станало неразделна част от германската следвоенна история, но пък има и обратна страна на медала. За Унгария, чийто "дрийм тийм" губи финала от момчетата на Хербергер с 2:3, турнирът е по-скоро трагедия. Към това капитанът на унгерците Ференц Пушкаш се смята за един от най-добрите футболисти за всички времена.

Още на крехката възраст от 16 години Пушкаш се доказва в унгарската първа лига с екипа на Кишпещ Будапеща, по-късно преименуван на Хонвед. Година след това идва и повиквателната за националния отбор. Роденият в Будапеща футболист бързо получава правото да носи капитанската лента на унгарския национален "вундертим", който е наричан така поради своята тотална доминация за период от няколко години.

През 1952 г. унгарците печелят златните медали от олимпийските игри в Хелзинки, а година след това идва и легендарния мач срещу Англия на Уембли. До този момент непобедимите у дома англичани са буквално премазани от Унгария. С отличен нападателен футбол маджарите помитат "трите лъва" с 6:3. Срещата, в която Пушкаш бележи две попадения, влиза във футболните анали като "мачът на века".

Пушкаш е капитанът на Унгария, извел съотборниците си на бернския Ванкдорфщадион през 1954 г. Другият капитан обаче печели крайната победа - хората на Валтер надделяват с 3:2.

Фаворитът се проваля на финала

С оглед на тези впечатляващи постижения и на факта, че Унгария е непобедена в периода 1950-1954 г., "вундертимът" отпътува за Швейцария като големият фаворит за първото място. И там първоначално всичко върви по план, а унгарците преодоляват противник след противник по пътя си към финала, където обаче чака Западна Германия. Останалото е известно! Германците печелят сензационно, стават световни шампиони и нанасят най-горчивото поражение във футболната история на маджарите.

Самият Пушкаш дълго време само наблюдава турнира, без да играе в него. Още във втория мач от предварителната група той се контузва и това го изважда от игра за две срещи. Чак на финала той отново е на линия, но пък тогава му липсва пробивността. Все пак той открива резултата само след 6 минути, а съиграчът му Золтан Сибор покачва на 2:0 само две минути след това. Тогава започва "Чудото от Берн". Морлок (10.) и на два пъти Ран (18., 84.) шокиращо обръщат мача. Дори и загубил Пушкаш демонстрира мъжество и поздравява капитана на германците Фриц Валтер.


Ференц Пушкаш и неговите съотборници са големите фаворити на СП 1954. В предварителната група те разбиват германците с 8:3. Затова унгарския капитан е толкова разочарован след финала. Вдясно до Макс Морлок (най-вляво) Пушкаш се промъква между радващите се германски футболисти.

"Майорът" емигрира и става испанец

След световното първенство на първо време всичко остава непроменено. Пушкаш продължава успешното си представяне за Хонвед и унгарския национален отбор, нижейки гол след гол. Но политическите отношения играят важна роля в живота на играча. През 1956 г. протестът на унгарския народ е потушен кърваво от съветската армия. Положението в социалистическата страна, управлявана по сталинистки, е изключително нестабилно. Пушкаш, който по това време е в испанския град Билбао със своя клубен отбор за мач от европейските турнири, не се завръща в родината си. Той решава да остане във Виена. И понеже като Пушкаш постъпват още няколко унгарски играчи, това предопределя края на "златната" унгарска генерация.


При победата в предваритената група срещу резервите на Западна Германия с 8:3 Пушкаш, на снимката, бележи за 2:0 на базелския Занкт Якоб Щадион.

Кариерата на "Майора" - прякора си Пушкаш получава в Хонвед - обаче бива прекъсната след неговото "дезертиране". Унгарският футболен съюз налага на своята легендарна десетка чрез ФИФА 18-месечно наказание да не играе в официални срещи. След изтичане на санкцията унгарецът се свързва с ръководството на Реал Мадрид. В отбора на "белия балет" той среща Алфредо ди Стефано, а двамата стават крайъгълни камъни за успехите на испанския гранд. Реал, с Пушкаш в състава си, печели три пъти Купата на европейските шампиони и шест пъти титлата в Испания. Унгарският нападател успява да постигне частичен реванш за загубения световен финал от 1954 г., след като през 1960 г. той вкарва четири гола на финала за КЕШ срещу германския Айнтрахт Франкфурт и така мадридчани печелят накрая със 7:3.

През 1961 г. Пушкаш получава испанско гражданство и му е разрешено да играе за "червените фурии", но като цяло това му начинание не е особено успешно. В четири срещи той не успява да се рапише, а на световното първенство в Чили през 1962 г. испанците отпадат безславно още в предварителните групи на турнира.


След края на кариерата си Пушкаш продължава да гони топката - тук участва в бенефисен двубой през 1983 г.

Умерен треньорски успех

След края на кариерата си като футболист Пушкаш се пробва и като треньор, но като такъв успехите му са доста по-скромни. Единствено периодът му в гръцкия Панатинайкос протича добре. Неговите футболисти два пъти печелят шампионата на Гърция (1970, 1972), а през 1971 г. "Пао" играе финал за Купата на европейските шампиони. Като цяло унгарецът тренира тимове от Испания, Латинска Америка и Гърция - без особен успех. След падането на комунизма от власт Пушкаш се завръща в родната си Унгария и дори през 1993 г. става национален селекционер на маджарите. В този случай обаче той отново не постига нищо значимо.


По време на СП 1954 в Швейцария Пушкаш и германският селекционер Зеп Хербергер случайно се срещат на улицата и се поздравяват.

Завръщане в родината и голямото признание

След настъпването на новото хилядолетие роденият на 2 април 1927 г. бивш нападател е измъчван от множество заболявания. Здравословното състояние на страдащия от Алцхаймер Пушкаш видимо се влошава и на 17 ноември 2006 г. той умира на възраст от 79 години в следствие на белодробно възпаление.

За времето на своята активна кариера Пушкаш вкарва 512 гола в 528 първодивизионни унгарски срещи, осем пъти е голмайстор на първенството, а за националния отбор на Унгария попаденията му са 83 от 84 мача. През 2001 г. той е отличен като "Спортист на века за Унгария", а три години преди това влиза в Залата на славата на ФИФА.


"Майора" е известен с динамичния си стил на игра.


Опит за удар във финала от 1954 г. Вернер Либрих блокира "Майора", но унгарецът открива резултата - 1:0.


В клубната си кариера Пушкаш печели най-големите си успехи с екипа на Реал Мадрид. Във финала за КЕШ през 1960 г. той бележи четири попадения за "кралския клуб".


През 1956 г. Ференц Пушкаш и неговия Хонвед заминават за Билбао, а футболистът така и не се завръща в Унгария поради политическата нестабилност. В Реал Мадрид Пушкаш блести с пълна сила.


Унгарският тим е пълен доминант през 50-те години. Преди финала в Берн отборът на Пушкаш е непобеден в 32 мача. Маджарите разбиват Англия на Уембли с 6:3.

Няма коментари:

Публикуване на коментар