
Почти никой друг футболист не е имал толкова голямо влияние в отбора, където е играл, колкото легендарния Фриц Валтер. Някои вярват, че той всъщност е и истинският основател на град Кайзерслаутерн.
Всъщност основите на близо 100-хилядния днес град полага Фридрих I Барбароса. Безспорно е обаче, че Фриц Валтер има огромен принос за известността и славата на селището далеч извън границите на региона си.
Футболистът е роден на 31 октомври 1920 г. в Кайзерслаутерн под името Фридрих Валтер. Още на осем години той се записва в едноименния градски отбор, на когото остава верен до края на живота си. В периода 1938 - 1959 г. той играе само в екипа на "червените дяволи" с едно прекъсване, породено от Втората световна война, записвайки 306 гола в 379 мача. През 1951 и 1953 г. Валтер е капитан на Кайзерслаутерн, когато пфалцкият тим става шампион на Германия - той е централна фигура и режисьор в отбора, наречен "единадесеторката на Валтер".

В германския национален отбор Фриц Валтер също е от стратегическо значение.
Селекционерът Зеп Хербергер забелязва таланта на играча и неговата превъзходна техника още през 1940 г. На 14 юли 19-годишният Валтер дебютира за своята родина и вкарва три гола за победата с 9:3 срещу Румъния. За съжаление кариерата му, както и тази на много негови талантливи сънародници, е прекъсната от избухналата война. След като е мобилизиран на източния фронт през 1942 г. и след това попада в съветски плен, Валтер не изиграва нито един двубой с националния екип за цели 7 години.
След завръщането си в "бундестима" Фриц Валтер играе ключова роля. Като капитан и често бележещ плеймейкър той дърпа конците в отбора и представлява наставника Хербергер пред футболистите, когото Валтер почтително нарича "шефе".
След като Западна Германия се класира за Световното първенство по футбол в Швейцария през 1954 г. без особени трудности в група с Норвегия и тренираната от Хелмут Шьон Саарска област, германците се падат в една предварителна група с отявления фаворит за световната титла Унгария. След победа с 4:1 срещу Турция, победа над маджарите ще класира със сигурност германците напред, но Хербергер планира стратегическа загуба. Той пуска в игра срещу Унгария резервните си футболисти, които губят със звучното 3:8. Три дни по-късно титулярите играчи рзгромяват отново турците в допълнителен бараж за продължаване, този път със 7:2, а три гола отбелязва голаджията на Нюрнберг Макс Морлок. Фриц Валтер също бележи в 62, минута.
След щастлива победа с 2:0 на 1/4-финала срещу Югославия, германците надделяват и над Австрия в полуфинален двубой. Срещу австрийците 33-годишният Валтер вкарва две попадения от свободни удари и участва в останалите 4 гола на момчетата на Хербергер. Така на 4 юли 1954 г. Западна Германия се изправя на финала на първенството отново срещу Унгария.

Времето "Фриц Валтер"
В тази швейцарска неделя вали като из ведро. Зеп Хербергер казва на капитана си: "Фриц, това е Вашето време", на което Валтер отговаря: "Шефе, нямам нищо против!" От тогава при мачове на дъжд винаги се говори за времето на Фриц Валтер. Германците печелят след 90 драматични минути сензационно с 3:2 и става световен шампион за първи път.

Валтер като посланик на "новата" Германия
Фриц Валтер е "двигателят" на "Чудото от Берн". Успех, който 9 години след края на войната, има оромен принос за формирането на националната гордост на дълбоко потресените от загубата германци. Но Фриц Валтер - един истински естет на терена и извън него - изгражда безупречен имидж и като човек. Със своя открит и приятелски характер, с прословутото си кавалерство и честност, той се превръща не само в една от световните футболни звезди на 50-те години, но и в най-добрия посланик на сринатата си от войната родина по света.
След 61 мача и 33 гола за Германия Фриц Валтер се сбогува с националния отбор в свтовния полуфинал от Свтовното първенство в Швеция' 1958, загубен от домакините с 1:3. В този мач германският капитан се контузва много тежко и година по-късно спира с футбола. Легендарният играч не се оставя да бъде уговорен да се завърне от своя "шеф" Хербергер, който настоява да го включи в разширения си отбор за Мондиал'62 в Чили, макар че е вече на 41 години.
Кайзерслаутерн играе на Фриц-Валтер-Щадион
Валтер е толкова много обичан от футболните запалянковци в Германия, че още преживе е затрупан от ордени и отличия. Той, заедно с Уве Зеелер, Франц Бекенбауер и Лотар Матеус, е почетен капитан на германския национален отбор по футбол, през 1970 г. получава кръст за заслуги към федералната република, а през 1995 г. - ордена за заслуги на ФИФА. От 1985 г. Бетценбергщадион в родния му Кайзерслаутерн е применуван на Фриц-Валтер-Щадион. С пълни сили Валтер лобира за избора на своя град като домакин от световното първенство в Германия през 2006 г.
За съжаление Фриц Валтер не доживява да види среща от турнира за световната купа в Кайзерслаутерн - на 17 юни 2002 г. той умира на възраст от 81 години.










Няма коментари:
Публикуване на коментар